Esmalt tasuks küdema panna üks korralik saun, kus naiselikult niiske ja mahe leil. Saun laiendab veresooni, avab higipoorid, parandab südame ja teiste organite verevarustust ja tselluliidi vastu võideldes on eriti oluline, et saun viib organismist välja jääkaineid. Avatud pooridega kuuma keha peal toimivad looduslikud mähised eriti hästi. Saunaskäik kaotab ka salenemisel olulisi kaloreid – ühe korraliku higistamisega võid kaotada vähemalt 300 kalorit.
Samal ajal kui saun köeb, tuleb ettevalmistusi teha. Siinkirjutaja valis katsetamiseks kehamähise koostisesse hulganisti rabarberit ning vihtadeks kõrvenõgese ja vahtra.
Soolaterad teevad oblikhappele tee lahti
Seespidiselt toimib rabarber seedimist parandavana ning loodusliku kõhulahtistina. Kuna rabarber sisaldab rohkelt oblikhapet, mõjub ta kuumas keskkonnas hävitavalt ka tselluliidile. Esmalt tükelda rabarber suurde veekannu, et leilitamise ajal oleks hea rüübata.
Pane blenderisse või purusta nuimikseriga seitse-kaheksa rabarberivart, sekka ka paar lehte. Ülejäänud lehed jäta alles, et need saunalaval istumise alla ning ümber reite mähisele peale panna. Lisa segule nii palju mett, kui raatsid. Mesi muudab teiste ainete toime kahekordseks, imab nahast välja mustuse ja aitab organismil mürkidest vabaneda, toidab ja niisutab nahka. Viimaks, kui rabarberist ja meest on üsna vedel puder saanud, lisa meresoola, kuid ära seda enam blenderda (NB! säilima peavad suured soolagraanulid). Soolaterad puhastavad nahka mehaaniliselt seda koorides, et muud head ained kenasti ligi pääseksid. Sool aitab kehast ka liigset vett väljutada.
Kui kehamähise segu on valmis, lippa õue vihtade jaoks materjali koguma. Seo kimpu aia ääres kasvavad kõrvenõgesed. Nõges toniseerib nii nahka kui ka veresoonte seinu, korrastab organismi ainevahetust, alandab turseid. Pista nõgeseviht enne vihtlemist mõneks ajaks kuuma leilivette.
Viht kui rasvumisvastane rohi
Kui aga on juhuslikult lähedalt võtta kadakaviht, võid kasutada ka seda, kuid see vajab eelnevalt tugevamat ja pikemat kuumutamist. Kadakas hävitab halvad bakterid, kuid salenemise seisukohast aitab ta väga hästi poore avada, et mask saaks mõjuda, ergutab vereringet ning pärast õrnalt kadakaga sopsutamist jääb kehale mustmiljon punast väikest täpikest. Kadaka või nõgesega vihtlemise eesmärk on enne mähist nahk korralikult ette valmistada, et rabarberist kõik vajalik pääseks tselluliiti ja rasvu hävitama. Vihtlemine stimuleerib nahka ja pindmisi kudesid, vere- ja lümfiringet.
Viimaks seo kimpu vahtraoksad. Kui läheduses leidub, võid sisse panna ka mõne hariliku puju varre. Põletikuvastase ja nahka toniseeriva toimega vaher aitab oma suurte ja pehmete lehtedega pärast mähise maha loputamist hästi nahka maha rahustada. Nahka aitab rahustada ka pujuviht, mis on rahvameditsiinis tuntud ka kui rasvumisvastane rohi.
Kõrvetustunde vastu aitab kuivharjamine
Kui saun valmis, asun katsetama. Et nahk mähiseks ette valmistada ja poorid avada, on kasulik veidi leilitada ning vihelda. Pehmeksleotatud kadakaviht jätab nahale palju punaseid täpikesi ja paneb naha mõnusalt elama. Olles kadakaga juba varem saunas tutvust teinud, proovin seekord nõgest. Õpetuse järgi tuleb viht asetada esmalt tulikuuma, peaaegu keevasse vette, seejärel külma vette, uuesti kuuma ja jälle külma – see peaks ära võtma nõgese kõrvetamise. Visates kerisele leilivett, kus eelnevalt nõgest leotatud, tekib sauna ülimõnus aroom. Esialgu ei tundu nõgesega vihtlemine miskit hullu ja umbrohupundiga nahal sopsutada on tore. Mõne aja pärast levib üle keha veidi kõrvetav tunne, kuid see läheb peagi üle.
Öösel hakkab aga kõrvenõges end tunda andma ning keha hakkab sügelema, mille vastu aitab suurepäraselt kuivharjamine, mis omakorda aitab hästi rasvamügarikke lahustada. Kuna kõrvetustunne jääb kauaks, tean järgmine kord nõgest kasutades, et targem on seda pikemalt kuumas vees leotada ning enne vette pistmist kõik nõgesed alt ülespoole läbi rätiku tõmmata, et need vähem verejanuliseks muutuksid.
Pärast kõrvenõgesega vihtlemist on aeg kanda peale rabarberimähis – segu on kohati vedelavõitu ning purustatud rabarberiosiseid on kohati keeruline nahale püsima saada. Tuharate alla sätin rabarberilehed, millele samuti segu kannan ning leilitamise ajaks mässin kintsud ka pealt lehtedega kinni. Jalad pistan kuuma nõgesevette ning lasen suurel kannutäiel veel, kus rabarberitükid sees, hea maitsta. Vanarahva tarkuse kohaselt puhastub maks, kui jood saunalaval hapukaid koostisosi sisaldavat jooki ja hoiad samal ajal jalgu kuumas vees.
Keha elab ja nahk on prink!
Pärast mähisega laval istumist pesen õues külma veega kogu rabarberiolluse maha. Nuustikuna kasutan karvaseid takjalehti, milles samuti oblikhapet ning nahka stimuleerivaid omadusi. Märkan nahal paljusid väikseid punnikesi, neil hakkab moodustuma väike valge pea. Tundub justkui rabarber oleks tõepoolest imenud kehast toksiine välja, mis nüüd läbi nende valgete peadega pooridest väljuda tahavad. Nühin aga takjalehega veel, et mustust pooridest kätte saada.
Viimaseks võtan veel ühe maheda leili, et vahtravihaga kogu keha mõnusalt läbi sopsutada ja sellestki nahale toniseerivaid aineid anda ning poore puhastada. Hiljem tuppa jõudes tundub nahk tõepoolest prink. Poekreemidega pole ma eluski sellist kiiret efekti tundnud.
|